Kurs instruktora karate tsunami
KARATE TSUNAMI     KARATE SHOTOKAN    KARATE KYOKUSHIN    STREET FIGHTING    TAE-KWON-DO    KICK-BOXING    BOKS TAJLANDZKI
SAMBO    JUDO    ZAPASY    SYSTEMA    VING TSUN    MMA     BOKS    
INSTRUTKOR EUROPEJSKICH SZTUK WALKI



 
strona główna
strona instruktor sztuk i sportów walki

Kontakt: 608-730-601,
army_camp@vp.pl

Zasady uczestnictwa w kursie

Zapisz się na kurs

Karate-do tsunami, nazywane też karate tsunami lub po prostu tsunami, to polska szkoła sztuki walki, czyli sztuka walki powstała w Polsce. System ten jest obecnie podzielony na kilka różnych stylów, ale w przeszłości był to jeden monolityczny, ponadstylowy system walki. Karate-do tsunami powstał w Polsce w 1979 roku, choć niektórzy podają też datę 1980 rok. Koleje tego systemu były różne, początkowo przyjął taką samą drogę rozwoju, jak inne style pochodzenia japońskiego czy też ogólnie dalekowschodniego, czyli w formie stylu sportowego. System ten miał jednak nawiązywać do maksymalnej skuteczności, dlatego też walki odbywały się "na całego", a nokauty na treningach były na porządku dziennym. Widząc dużą kontuzyjność takiego rozwiązania zdecydowano o zmianie całej koncepcji tsunami i odrzucenia sportu wyczynowego, na rzecz doskonalenia się w przygotowaniu do walki realnej. Wbrew pozorom bowiem nauka walki pod kątem walki sportowej i pod kątem walki realnej to dwie różne rzeczy. Walka sportowa odbywa się według określonych zasad i tym samym ani nie jest tak bardzo niebezpieczna jak walka realna (choć i tu zdarzają się kontuzje) ani tak stresująca. I to właśnie psychika decyduje głównie o walce i wygranej, bądź przegranej w niej. Pomimo organizowania kursów instruktora do końca lat lat 90  ubiegłego wieku było tylko 11 klubów tsunami. Oczywiście kurs instruktora tsunami był organizowany każdego roku, ale procedury rejestracji (socjalistyczne) powodowały, że klub było trudno zarejestrować.
Po odrzuceniu rywalizacji sportowej w tsunami, system ten stopniowo zaczął się skłaniać w kierunku filozoficzno - intelektualnego, dla którego celem doskonalenia się miał być wszechstronny rozwój fizyczny, ale i intelektualny. Wtedy to wprowadzono do systemu karate-do tsunami wymagania teoretyczne, czyli na każdy stopień oprócz wymagań technicznych konieczne były do zaliczania egzaminy teoretyczne. Egzaminy te dotyczyły takich przedmiotów, jak m.in.: psychologia, pedagogika, socjologia, religioznawstwo, prawoznawstwo i wiele, wiele innych. W ten sposób tsunami przekształcił się w system intelektualnego doskonalenia się i pod koniec lat 80 poprzedniego wieku znany był jako intelektualne karate.
Odwilż polityczna na przełomie lat 80 i 90 poprzedniego wieku sprawiła, że i w sztukach i sportach walki rozpoczęła się większa normalność, choć taka całkowita to nie nastąpiła jeszcze do dziś.
Zmiany polityczne spowodowały, że można było już działać na normalnych zasadach prawnych i w 1995 roku było w Polsce już ponad 80 klubów tsunami. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że niektóre kluby obejmowały swym zasięgiem całe województwa, to można sobie wyobrazić, jaka to była potęga. Organizowano wtedy wiele kursów instruktora tsunami w całej Polsce. Niekiedy zdarzało się, że kurs instruktora karate tsunami organizowano dwa lub trzy razy do roku, tak wielka była jego popularności i tak wielu było chętnych na kurs.
Pod koniec lat 90 tych ówczesne władze federacji wprowadziły powtórnie do tsunami rywalizację sportową, zrywając z wcześniej głoszonymi ideami. Było to jednym z głównych powodów rozpadu tsunami na kilka odrębnych organizacji. Tak sytuacja trwa do dziś.

Kursy instruktora tsunami prowadziły w formie szkoleń łączonych, w czasie których część materiału ćwiczący musi przyswoić sobie sam, a część podawana jest w formie weekendowego, dwu lub trzy dniowego szkolenia. Organizujemy też kurs instruktora tsunami raz w roku w formie szkolenia 10 dniowego, zazwyczaj w lipcu lub sierpniu.

Kontakt: 608-730-601,
army_camp@vp.pl

instruktor sztuk i sportów walki
strona główna

Kurs instruktora survivalu