Co to jest survival?    Survival w Polsce    Survival na Świecie    Sztuka przeżycia    Zasady przeżycia   Budowanie szałasów    Zdobywanie wody
 
strona główna
strona survival

Uwaga! Przedstawiony tu materiał może być traktowany jako pomocniczy dla instruktorów i kandydatów na instruktorów survivalu, ale kurs instruktora survivalu nieco odbiega programem od zawartej tu treści.

Zapisz się na kurs

Budowanie szałasów często kojarzy się ludziom z survivalem. Budowanie szałasów nie jest sprawą prostą i łatwą. A trzeba też mieć świadomość, że budowa szałasów w lesie, a zwłaszcza z materiałów tam dostępnych, może też być niezgodna z prawem. Teoretycznie można do budowy szałasów użyć tego, co w lesie leży, ale z chrustu i mchu ciężko jest zbudować szałas nadający się do zamieszkania lub choćby do spania. Te szałasy, które można oglądać na większości stron internetowych jako szałasy survivalowe, mogą się nadawać co najwyżej do ochrony przed słońcem.
Szałas, który ma chronić także przed innymi czynnikami atmosferycznymi, musi mieć solidną budowę i tym samym solidne pokrycie.
Solidny szałas można zbudować wtedy, gdy do budowy używamy gałęzi, które możemy sobie w lesie uciąć. A z tym może być problem, jeśli to chcemy zrobić legalnie.
Niestety, z tego, co się zbierze w lesie, nie da się zrobić solidnej budowy.
Gałęzie łączymy za pomocą naturalną, czyli układając jedna na drugiej, lub zahaczając je jedna o drugą. Jest to jednak metoda mało trwała. Dlatego najlepszym sposobem na łączenie gałęzi jest połączenie ich za pomocą liny lub sznura.
Oczywiście w terenie szałasy budujemy nie tylko z naturalnych produktów. Jeśli mamy pod ręką inne, również je możemy wykorzystać do budowy.
W zasadzie w sytuacji przeżycia ważne jest nie tyle budowanie szałasów, co budowanie różnego rodzaju schronień. Do nich należą oczywiście szałasy, ale też innego rodzaju schronienia, jak np. ziemianki, drzewa z dużymi gałęziami, stogi siana i inne.
W praktyce czasem nawet przykrycie się gałęziami i trawą może wystarczyć, by uchronić się przed wyziębieniem, ale już nie zawsze przed deszczem i wodą.
W praktyce budowanie schronień w dużej mierze zależy nie tylko od przygotowania, ale też od pomysłowości danej osoby.

O szczegółach dowiesz się na kursie instruktora survivalu.

strona survival
strona główna

Ogniska    Prepersi    Samoobrona    Strzelectwo    Tajne kody    Alfabet Morse'a    Biała broń