Co to jest survival?    Survival w Polsce    Survival na Świecie    Sztuka przeżycia    Zasady przeżycia   Budowanie szałasów    Zdobywanie wody
 
strona główna
strona survival

Zapisz się na kurs

Uwaga! Przedstawiony tu materiał może być traktowany jako pomocniczy dla instruktorów i kandydatów na instruktorów survivalu, ale kurs instruktora survivalu nieco odbiega programem od zawartej tu treści.


Strzelectwo jest kolejnym blokiem programowym na kursach instruktora survivalu. Jest to obszerny temat, na kursie realizowany w sposób bardzo ograniczony, ze względu na ramy czasowe kursu.
Strzelectwo w naszym wydaniu obejmuje strzelectwo sportowe przy pomocy broni pneumatycznej, a także niekiedy łucznictwo.
Strzelanie z luku jest umiejętnością stosunkowo prostą, ale strzelectwo pneumatyczne to materiał bardzo obszerny.
Jeśli akurat kurs odbywa się blisko strzelnicy, co niestety jest rzadkim przypadkiem, możemy także zorganizować zajęcia strzeleckie z broni palnej.
Ogólnie w sporcie strzeleckim prowadzi się rywalizację w trzech dyscyplinach: pistolet, karabin, strzelba.
Jeśli chodzi o tak zwaną broń pneumatyczną, to rywalizuje się w konkurencjach pistolet i karabin. I tak właśnie nauczamy strzelectwa na naszych kursach, z zastrzeżeniem, że przy użyciu broni pneumatycznej i ASG uczymy też strzelectwa dynamicznego, czyli bojowo - praktycznego.
Typowe strzelectwo sportowe to strzelectwo statyczne, w którym stajemy w pozycji bocznej (nieco innej dla pistoletu i nieco innej dla karabinka). Strzały oddaje się powoli,  w określonym przez regulamin czasie.
Jest to strzelectwo bardzo ciekawe a każdy strzelec, nawet taki, który przychodzi na trening by poćwiczyć dynamicznie, po jakimś czasie docenia ten rodzaj strzelectwa.
Strzelectwo dynamiczne, które funkcjonuje też pod nazwą strzelectwa bojowo - praktycznego, jest tak skonstruowane, by w czasie strzelania sytuacja przypominała autentyczne przypadki radzenia sobie z napastnikiem.
W strzelectwie tym naucza się szybkiego wydobywania broni, używania jej w różnych warunkach i na różne sposoby.
Według założeń Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego w skład sportu strzeleckiego wchodzą:

 

Sport strzelecki realizowany jest w trzech dyscyplinach: 

 1. pistolet
 2. karabin
 3. strzelba gładkolufowa
W każdej dyscyplinie rozgrywane są konkurencje strzeleckie.

Konkurencje rozgrywane są według kategorii wiekowych lub określonych grup zawodników.

Podstawowe kategorie wiekowe strzelców:

 1. młodzicy – do 15 lat
 2. juniorzy młodsi – 16 i 17 lat
 3. juniorzy – 18, 19 i 20 lat
 4. seniorzy – od 21 lat
  w tym
  młodzieżowcy – 21, 22 i 23 lata

Podstawowe grupy zawodników:strona survival
strona główna

Ogniska    Prepersi    Samoobrona    Strzelectwo    Tajne kody    Alfabet Morse'a    Biała broń