Co to jest survival?    Survival w Polsce    Survival na Świecie    Sztuka przeżycia    Zasady przeżycia   Budowanie szałasów    Zdobywanie wody
 
strona główna
strona survival

Zapisz się na kurs

Uwaga! Przedstawiony tu materiał może być traktowany jako pomocniczy dla instruktorów i kandydatów na instruktorów survivalu, ale kurs instruktora survivalu nieco odbiega programem od zawartej tu treści.

Skoro w innym miejscu ustaliliśmy, co to jest survival, i że są różne jego definicje, warto zwrócić uwagę na fakt, że inny też będzie survival w zależności od szerokości geograficznej. Wraz ze zmianami klimatu i tym samym warunkami życia zmieniają się zasady przeżycia. Klimat, jaki mamy w Polsce jest jednym z najlepszych czyli najlepiej sprzyjających przeżyciu. Bo przecież choć na obozach czy kursach survivalu uczymy się sztuki przetrwania, traktując ją czasami trochę jak zabawę, to w życiu może się zdarzyć, że znajdziemy się w sytuacji, w której te umiejętności będziemy musieli wykorzystać w praktyce. Zmiany polityczne, które ostatnio zachodzą na świecie, a także na naszym kontynencie mogą spowodować, że znajdziemy się np. w sytuacji wojny, kiedy to umiejętności sztuki przetrwania mogą się przydać. Może się zdarzyć, że będziemy musieli przetrwać w sytuacji braku żywności, prądu, że będziemy musieli przemieścić się z naszego miejsca zamieszkania w inne, gdzie nie będzie warunków do życia, a wreszcie, że będziemy musieli np. uciec z niewoli.
Klimat, w jakim leży Polska, jest jednym z najlepszych do przeżycia. Najlepszych, czyli stosunkowo łatwo tu przeżyć. Zresztą dotyczy to przynajmniej połowy Europy, choć w niektórych jej częściach ukształtowanie terenu zmienia się gwałtownie, a to ma wpływ na warunki przeżycia dla kogoś, kto próbuje przeżyć bez odpowiednich środków.
Jeśli ktoś planuje lub tylko dopuszcza taką możliwość, że znajdzie się w sytuacji, w której znajdzie się bez środków do życia, powinien przygotować sobie chociażby podstawowe sprzęty, które umożliwią mu zdobywanie pożywienia czy budowę prowizorycznych choćby schronień.
O szczegółach dowiesz się na kursie instruktora survivalu.


Zainteresowanych odsyłam do strony o survivalu,
gdzie można znaleźć lokalizacje do uprawiania sztuki przetrwania. Od siebie dodałby też, że wspaniałe tereny do uprawiania survivalu znajdują się na Pomorzu, w okolicach Międzyrzecza (Międzyrzecki Rejon Umocniony i okolice), w Sudetach. Oczywiście nie są to jakieś gotowe miejsca (choć i takie istnieją) a jedynie rejony do trenowania survivalu.

strona survival
strona główna

Ogniska    Prepersi    Samoobrona    Strzelectwo    Tajne kody    Alfabet Morse'a    Biała broń