Co to jest survival?    Survival w Polsce    Survival na Świecie    Sztuka przeżycia    Zasady przeżycia   Budowanie szałasów    Zdobywanie wody
 
strona główna
strona survival

Zapisz się na kurs

Uwaga! Przedstawiony tu materiał może być traktowany jako pomocniczy dla instruktorów i kandydatów na instruktorów survivalu, ale kurs instruktora survivalu nieco odbiega programem od zawartej tu treści.

Woda jest jednym z najważniejszych czynników potrzebnych do przeżycia. Bez wody człowiek może wytrzymać do trzech dni. Dlatego jej pozyskanie w przypadku braku dostępu do niej jest bardzo ważne. Jeszcze czterdzieści, pięćdziesiąt lat temu środowisko było na tyle czyste i nienaruszone przez człowieka, że łatwo można było znaleźć czysty strumyk, rzeczkę, z której woda nadawała się do picia. A dziś niestety nawet woda w takich miejscach może nie nadawać się do picia.
Pozyskanie wody może być trudne, ale pamiętać należy  jeszcze o jej uzdatnieniu.
Najłatwiejszy sposób na zdobycie wody w naszej szerokości geograficznej jest złapanie deszczówki. Co jednak, gdy przez trzy tygodnie nie pada, a my akurat jesteśmy w stanie skrajnego wyczerpania? Gdy nie mamy w co łapać wody, wystawiamy pod deszcz ubranie, a po nasiąknięciu wykręcamy je, uzyskując wodę. Podobnie możemy pozyskiwać wodę z rosy: w spodniach wchodzimy w trawę pokrytą rosą i po pewnym czasie mamy mokre spodnie.
Problem z rosą może być taki sam jak z deszczem: wtedy, gdy będzie nam potrzebna może jej nie być, i możemy nie dożyć dnia, w którym będzie.
W dzisiejszych czasach problemem mogą być także wszelkiego rzeki i strumienie, zwłaszcza w pobliżu dużych miast.
W wodzie (nie licząc deszczówki, która może być względnie czysta) najczęściej znajdują się różnego rodzaju zanieczyszczenia, w tym bakterie, które mogą doprowadzić człowieka do różnego rodzaju chorób. Dlatego niezwykle ważne jest uzdatnianie wody. Najprostszym sposobem na jej uzdatnienie jest gotowanie. Pamiętać tylko należy, by wodę po zagotowaniu przez chwilę gotować. Samo doprowadzenie wody do wrzenia może nie zabić wszystkich bakterii, dlatego trzeba ją przez chwilę (minuta lub kilka) przegotować.

Resztę informacji i o  szczegółach dowiesz sie na kursie.

strona survival
strona główna

Ogniska    Prepersi    Samoobrona    Strzelectwo    Tajne kody    Alfabet Morse'a    Biała broń