Co to jest survival?    Survival w Polsce    Survival na Świecie    Sztuka przeżycia    Zasady przeżycia   Budowanie szałasów    Zdobywanie wody
 
strona główna
strona survival

Zapisz się na kurs

Uwaga! Przedstawiony tu materiał może być traktowany jako pomocniczy dla instruktorów i kandydatów na instruktorów survivalu, ale kurs instruktora survivalu nieco odbiega programem od zawartej tu treści.

Szyfrowanie wiadomości jest stare jak świat. Szyfrowanie sprawiało, że wiadomości były niedostępne dla osób nieuprawnionych. W dawnej Japonii specjalny alfabet miały kobiety - mogły się porozumiewać tak, że mężczyźni nie wiedzieli, o czym one piszą.
Specjaliści są zgodni, że jednym z najlepiej skonstruowanych szyfrów był kod Ludwika XIX, który udało się złamać dopiero po 200 latach. Istnieje wiele sposobów kodowania tak, by ktoś nieuprawniony nie mógł przeczytać danego tekstu. Tak samo istnieje wiele sposobów dekodowania szyfrów. W dzisiejszych czasach do kodowania i dekodowania wykorzystuje się (nie zawsze) specjalne obliczenia matematyczne.
Dla potrzeb survivalu, czyli nauczania na przykład na obozach survivalowych, harcerskich i innych, zajmiemy się najprostszymi i najbardziej popularnymi sposobami kodowania.
Najprostszym sposobem na zakodowanie wiadomości jest przesunięcie alfabetu o jedną lub kilka liter. Wtedy pisząc jeden znak odczytuje się inny. Wiedząc, o ile liter jest przesunięty alfabet, można łatwo odczytać właściwe znaki rozszyfrowując wiadomość.
Innym rodzajem kodowania jest stworzenie znaków, z których każdy zastępuje jakąś literę.
Ciekawa do szyfrowania wiadomości jest też tabela Vigenera. Szyfr ten opiera się o specjalną tabelę znaków złożoną z odpowiednio ułożonych liter. Do szyfrowania tekstu potrzebne jest słowo - klucz, które jest tajne. To słowo jest kluczem do szyfrowania i rozszyfrowywania wiadomości.
Swego czasu swój szyfr mieli też więźniowie, którzy porozumiewali się między sobą z sali do sali stukając w rury.
Szyfr, zwłaszcza potrzebny dla zabawy, można też oczywiście wymyśleć samemu.

strona survival
strona główna

Ogniska    Prepersi    Samoobrona    Strzelectwo    Tajne kody    Alfabet Morse'a    Biała broń