Co to jest survival?    Survival w Polsce    Survival na Świecie    Sztuka przeżycia    Zasady przeżycia   Budowanie szałasów    Zdobywanie wody
 
strona główna
strona survival

Zapisz się na kurs


Uwaga! Przedstawiony tu materiał może być traktowany jako pomocniczy dla instruktorów i kandydatów na instruktorów survivalu, ale kurs instruktora survivalu nieco odbiega programem od zawartej tu treści.

Niektórzy spytają, co ma wspólnego ruch prepersów z survivalem. Ma mianowicie to, że i jedni i drudzy myślą o przetrwaniu w trudnych warunkach, tylko inaczej do tego podchodzą.
My  na organizowanych przez nas kursach instruktorskich uczymy, że nieprzygotowany nie przeżyje, więc w ten sposób utożsamiamy ruch survivalu z ruchem prepersów.
Prepersi koncentrują się na pozyskiwaniu zapasów na "czarną godzinę", zaś survivalowcy koncentrują się na przeżyciu w sytuacji, gdy nie ma do tego warunków. Jedno łączy się więc z drugim w ścisły - naszym zdaniem - sposób.
Jeśli ktoś pojmuje survival w ten sposób, że wyrusza się  w środek lasu bez przyrządów i jedzenia i tam się go zdobywa, śpiąc pod gołym niebem albo domkiem z gałęzi, to niestety, jest do obraz zafałszowany.
Nie da się przeżyć bez przygotowania. Wiedzieli o tym ludzie już kilkaset lat wcześniej, choć byli oni bardziej zżyci z naturą niż my obecnie.
W czasach nam bliższych
Oczywiście zdarzają się obozy survivalowe, na których uczestnicy nie są w ogóle przygotowani do niczego, ale ich organizacja wynika z dwóch powodów. Po pierwsze może się zdarzyć, że instruktor nie zna się na tym, czego uczy. Po drugie może się zdarzyć, że do instruktora survivalu zgłosi się grupa oszołomów i ten, by na nich zarobić, organizuje oszołomski obóz szkoły przetrwania.
Dziś przyjmuje się, że ruch prepersów powstał w Stanach Zjednoczonych. Jest to częściowa prawda, bo o ile sam ruch prepresów faktycznie powstał w USA, to ludzie przygotowujący się do wojny lub niespodziewanego kataklizmu istnieli w wielu krajach w tym także w Polsce. W okresie socjalizmu wiele osób w Polsce przygotowywało się do wybuchu III wojny światowej i dziś sporo moich znajomych przyznaje, że ich rodzice i dziadkowie gromadzili zapasy na wojnę, np. sól czy inne trudno psujące się rzeczy.
 ciąg dalszy nastąpi...

strona survival
strona główna

Ogniska    Prepersi    Samoobrona    Strzelectwo    Tajne kody    Alfabet Morse'a    Biała broń