Co to jest survival?    Survival w Polsce    Survival na Świecie    Sztuka przeżycia    Zasady przeżycia   Budowanie szałasów    Zdobywanie wody
 
strona główna
strona survival
Zapisz się na kurs

Uwaga! Przedstawiony tu materiał może być traktowany jako pomocniczy dla instruktorów i kandydatów na instruktorów survivalu, ale kurs instruktora survivalu nieco odbiega programem od zawartej tu treści.

Życie w Polsce nie oznacza, że ktoś z nas nie znajdzie się nigdy w innych warunkach klimatycznych i nie będzie musiał przeżyć lub próbować przeżyć w innych warunkach. Polacy mogą się znaleźć w różnych warunkach klimatycznych z własnej i nie własne woli. Własna wola to na przykład wyjazd za pracą. Z kolei nie własna wola to np. wyjazd w ramach służby wojskowej, niewola wojskowa i inne sytuacje.
Sposób przeżycia zmienia się wraz z warunkami klimatycznymi. W warunkach Europejskich są one zbliżone na sporej części Europy, w znaczący sposób zmieniają się na terenach Rosji.
Z kolei na całym świecie w znaczący sposób się one zmieniają; są uzależnione od strefy klimatycznej i ukształtowania terenu, no i oczywiście od innych czynników także.
W strefie umiarkowanej, w której my żyjemy, warunki do przeżycia są w miarę dobre, ale uzależnione są też od szerokości i długości geograficznej, tak, jak  i w innych strefach klimatycznych.
Im dalej na północ, tym zimniej. Ma to swoje plusy i minusy. Zimno powoduje, że jest mniej robactwa, co w sytuacji, gdy musimy spać na ziemi lub w prowizorycznych schronieniach ma wielkie znaczenie. Minus jest taki, że im zimniej, tym trudniej jest utrzymać odpowiednią temperaturę ciała i chronić organizm przed wyziębieniem.
Patrząc na kulę ziemską w dół od nas jest coraz cieplej. I tu mamy do czynienia z odwrotnością tych zjawisk, o których pisałem wyżej. Więcej robactwa w ziemi i bardziej jadowitego. Trudniej znaleźć miejsce do spania, bezpieczne miejsce.
W zasadzie nie da się tego opisać w kilku słowach, bo na tych szerokościach geograficznych mamy i pustynie, gdzie są inne warunki bytowania, i lasy tropikalne, gdzie jest zupełnie inaczej.
Szczegóły przeżycia będą dostępne w przygotowywanej przez nas publikacji o survivalu. Zapraszamy do lektury.

Szczegóły dostępne są w naszych publikacjach.

strona survival
strona główna

Ogniska    Prepersi    Samoobrona    Strzelectwo    Tajne kody    Alfabet Morse'a    Biała broń