Co to jest survival?    Survival w Polsce    Survival na Świecie    Sztuka przeżycia    Zasady przeżycia   Budowanie szałasów    Zdobywanie wody
 
strona główna
strona survival

Zapisz się na kurs

Uwaga! Przedstawiony tu materiał może być traktowany jako pomocniczy dla instruktorów i kandydatów na instruktorów survivalu, ale kurs instruktora survivalu nieco odbiega programem od zawartej tu treści.

Czy istnieją zasady przeżycia w trudnych warunkach? Z innej umieszczonej tu strony wynika, że o przeżyciu decyduje przede wszystkim wola przetrwania. A wola przetrwania, to nasza psychika. Tak więc wracamy do prostego wniosku, że to nasza głowa decyduje o wszystkim innym.
Różne szkoły survivalu uczą na ten temat różnie (i słusznie, bo każdy ma inne doświadczenia) ale to właśnie opanowanie psychiki w sytuacjach zagrożenia jest najważniejsze.
W sytuacjach zagrożenia, w tym także wtedy, gdy pozostajemy bez środków do życia, pojawia się strach. Strach to nasz wielki sprzymierzeniec, choć nikt go nie lubi. Strach ostrzega nas przed niebezpieczeństwem. Gdybyśmy go nie odczuwali, nie wiedzielibyśmy, że grozi nam niebezpieczeństwo i się przed nim nie mogli ustrzec.
Ze strachem może wiązać się panika, najgorszy wróg człowieka, szczególnie groźny w tłumie, mogący porwać innych ludzie. Panikę należy zwalczyć w zarodku wszelkimi dostępnymi metodami.
Wola przeżycia. Jeśli masz silną psychikę, nie poddajesz się, masz dla kogo żyć, łatwiej ci przeżyć niż wtedy, gdy tych cech nie posiadasz.
Jedzenie. Musisz organizmowi dostarczyć dużo jedzenia. Jeśli ciało nie dostaje jedzenia, traci siłę. Tak to działa. Im mniej lub gorsze jedzenie, tym mniej masz siły do życia. Dlatego, jeśli jesz mało, nie forsuj organizmu i nie oczekuj od niego, że będzie miały tyle samo siły co przy normalnym odżywianiu.
W praktyce okazuje się, że ludzie bez jedzenia są w stanie przeżyć nawet trzy tygodnie. Oczywiście jest to górna granica, do której nie wszyscy dociągają. Zależy to jeszcze od organizmu. W praktyce gdy człowiek nie dostaje jedzenia, organizm przestawia się na tak zwane odżywianie komórkowe, czyli zaczyna spalać własne mięśnie i tłuszcz. pozwala mu to na funkcjonowanie na znacznie mniejszych "obrotach" niż w normalnym życiu, ale jest wystarczające do przeżycia. Osoby słabiej zbudowane, o mniejszej wadze, będą tu miały mniejsze szanse.
Picie. Bez picia organizm człowieka jest w stanie przetrwać trzy dni. Gdy jest gorąco, nawet mniej, niekiedy jeden - dwa dni. Dlatego ten brak inaczej należy oceniać na pustyni, a inaczej w lesie na Mazurach.
Ciepło. Ciało ludzkie musi mieć odpowiednią temperaturę, by dobrze funkcjonować. Dlatego w zimę się ogrzewamy, a w lato włączamy klimatyzację. Podobnie musimy postępować, gdy znajdujemy się w sytuacji, w której musimy stosować zasady przeżycia. Organizm musimy chronić zarówno przed nadmiernym słońcem w lato, jak i przed nadmiernym wychłodzeniem w zimę.

Ciąg dalszy na kursie instruktorskim i w przygotowywanych przez nas publikacjach.

strona survival
strona główna

Ogniska    Prepersi    Samoobrona    Strzelectwo    Tajne kody    Alfabet Morse'a    Biała broń